Nyirokmasszázs
- Prevenciós, EGÉSZSÉGMEGŐRZŐ CÉLZATTAL FOGAMZÁSGÁTLÓT SZEDŐ NŐKNEK KLIMAXBAN LEVŐ NŐKNEK PREMENSTRUÁCIÓS-SZINDRÓMA ENYHÍTÉSÉRE
- FESZÜLTSÉG CSÖKKENTÉSÉRE KRÓNIKUS LÉGÚTI FERTŐZÉSEK ESETÉN: NÁTHA, MEGFÁZÁS, ARC-, ORRMELLÉKÜREGEK BETEGSÉGEINÉL SZÉNANÁTHA ENYHÍTÉSÉRE LEGYENGÜLT IMMUNRENDSZER AKTIVÁLÁSÁRA HATÁSOS FEJFÁJÁS, MIGRÉN ESETÉN ARC- ÉS EGYÉB ÖDÉMÁK CSÖKKENTÉSÉRE PUFFADÁS, SZÉKREKEDÉS MEGSZÜNTETÉSÉRE
- CELLULITISZ, NARANCSBŐR CSÖKKENTÉSÉRE ALSÓ LÁBSZÁRON KIALAKULÓ ÖDÉMÁK CSÖKKENTÉSÉRE LELKI
- FIZIKAI TRAUMA ENYHÍTÉSÉRE STRESSZ, ALVÁSZAVAR, KONCENTRÁCIÓ ZAVAR OLDÁSÁRA MAGAS VÉRNYOMÁS CSÖKKENTÉSÉRE
- TERMÉKENYSÉG FOKOZÁSÁRA
- BETEGSÉG UTÁNI FELÉPÜLÉS SEGÍTÉSÉRE
Akinek jól működik a nyirokkeringése, a betegségek nagy hányada elkerüli. Vajon miért?
A manuális nyirokmasszázs megalkotója Dr. Emil Vodder dán masszázsterapeuta és felesége, ők fejlesztették ki az 1930-as években a ma már tudományosan bebizonyított és elismert masszázstechnikát. A nyirokdrenázs (nyirokmasszázs) szabályos, ritmikus, pumpáló fogásokra épül, mely a bőr- és a kötőszövet ingerlésével segíti a test kritikus területein felgyülemlett nyirokfolyadék távozását. Az általában 10 masszázsból álló kúra folyamán nem csak az ödémásodástól szabadulhatunk meg, hanem a narancsbőr is mérséklődik a testünkön, emellett fokozzuk a szervezet védekezőképességét. A terápia rendkívül jól stimulálja az immunrendszert, javítja az anyagcserét, továbbá nyugodt idegállapotot eredményez. Harmonizál, segíti a szervezet általános regenerálódását. Relaxál testi, idegi és agyi szinten egyaránt. Felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat, káros mellékhatások nélkül. Továbbá rendkívül hatékony allergia, megfázás, acne, műtéti heg kezelésére is. Regenerálásra, fogyókúrázóknak, ill. szülés után a kismamáknak a bőr- és kötőszövetek rugalmasságának visszanyerésére is kiváló. Egy kúra 10-20 alkalomra szóló kb. 60 perces kezelés, melyet 1 hét szünet követ. Rendszeresen érdemes alkalmazni, 1 kezelés nem hozza még meg a várt eredményt. Akár naponta végezhető, káros mellékhatása nincs.
Nyirokdrenázs (nyirokmasszázs)
- megalkotója Dr. Emil Vodder
- A drenázs szó jelentése víztelenítés, váladék- folyadékelvezetés
- A manuális nyirokdrenázs ma már tudományosan elismert kezelőeljárás
A manuális nyirokdrenázs (limphdrainage) megalkotója Dr. Emil Vodder, aki 1936-ban Párizsban tárta a nyílvánosság elé tapasztalatait. Nem fogadták nagy lelkesedéssel, mivel a nyirokrendszer, főleg a nyirokcsomók masszírozása tabu volt az orvosok, masszőrök számára. A drenázs szó használata a megfelelő, mert jelentése víztelenítés, váladék- folyadékelvezetés. A drenázsnak semmi köze a klasszikus masszázshoz. A manuális nyirokdrenázs ma már tudományosan bebizonyított, elismert kezelőeljárás.
Nyirokedényrendszer (Systema Lymphaceum) anatómiája
A nyirok (lympha)
Limphdrainage
A manuális nyirokdrenázs megalkotója Dr. Emil Vodder,aki 1936-ban Párizsban tárta a nyílvánosság elé tapasztalatait. Nem fogadták nagy lelkesedéssel, mivel a nyirokrendszer, főleg a nyirokcsomók masszírozása tabu volt az orvosok, masszőrök számára. A drenázs szó használata a megfelelő, mert jelentése víztelenítés, váladék- folyadékelvezetés. A drenázsnak semmi köze a klasszikus masszázshoz. A manuális nyirokdrenázs ma már tudományosan bebizonyított, elismert kezelőeljárás.
Nyirokerek (Vasa lymphacita)
Nyirokszervek (organo lymphatici)
Minden olyan kisebb-nagyobb képződményt, mely a szervezet legkülönbözőbb helyein található, melyek nyiroksejteket termelnek, nyirokszerveknek tartjuk.
Nyirokszervek
Nyiroktüszők (lymphonoduli). Egyszerű nyiroktüszők: (lymphonoduli solitarii) a bélben, hörgőkben, összetett nyiroktüszők (lymohonoduli aggregati) a mandulák.
Nyirokcsomók (lymphonodi).
Csecsemőmirigy (thymus).
Lép (lien).
Nyirokcsomók
A nyirokerek lefutásában található kerek vagy hosszúkás, gyakran lapított szervek. Nagyságuk változó. Általában 2-3 mm átmérőjűek, de kóros hatásokra erősen megnövekedhetnek. A nyirokcsomókat körülveszi egy kötőszöveti tok, melyet vastag zsírszövet borít. kéregállományból, lymphában gazdag belállományból áll, melynek nagy részét a mirigy üregrendszere a sinus foglalja el. A nyirokcsomók száma igen nagy, nem egyenletesen elosztva találhatók a szervezetben. 6-700 nyirokcsomó közül a fejen kevés található. A fej nyirokcsomói elsősorban az állkapocs alatti háromszögben találhatók. A szájüreg illetve a fogak fertőzéses megbetegedéseiben bekövetkező gyulladásukat fájdalmas duzzanat jelzi. A nyakon azonban sokkal több található, ami különös figyelmet érdemel, mert a bevezető nyirokereiket a száj, torok, a garat területéből kapják. Ezek a külvilág kapui, egyben a fertőzés útjai. A felső végtagon a hónaljárok nyirokcsomói fontosak. A felső végtag sérülésekor érzékeny , könnyen tapintható duzzanatait észlelhetjük. A mellkas nyirokcsomói közül a tüdőkapuban található hiluscsomók említendők, melyek a hörgök mentén mélyen benyúlnak a tüdők állományába is. Afferens nyirokereiket a tüdők szöveteiből kapják. A hasüregi nyirokcsomókat fali és zsigeri csoportra osztjuk. A fali csoport nyirokcsomói az arteria iliaca és a hasi aorta két oldalán füzérszerűen kapcsolódnak a láncba. A hasüreg zsigeri nyirokcsomói a zsigerek mentén találhatók. Az alsó végtag nyirokcsomói a lágyékszalaggal párhuzamosan helyezkednek el. Az alsó végtagokból, a hasfal alsó részéből és a külső nemi szervekből gyűjti a nyirkot.
A lép
Szervezetünk legnagyobb nyirokszerve a lép. Elhelyezkedése a hasüreg bal oldalán, a rekeszizom a gyomor között a IX-X. borda magasságában van. Kékes-vörös puha tapintású ovális szerv, amely felnőttkorban 10-12 cm hosszú, 150-200 gramm súlyú. Rekeszi zsigeri felszíne van. A zsigeri felszínén található a lépkapu. A lépet hashártya borítja. A lép a hasüregi vérkeringést szabályzó funkciója mellett, a vörösvértestek lebontását, a vér raktározását lymphociták termelését is végzi. ezen feladatai mellett a reticuloendothelialis rendszer jelentős tagja, fontos szerepet tölt be a szervezet immunreakcióiban is. A lépsejtek fagocitózisra képesek.
Mandula
A mandulák hámmal borított nyirokszervek. Állományukban nyiroktüszők találhatók, amelyek lymphocitákat képeznek. Tonsilla a szervezetben több helyen található: orr- vagy garatmandula (tonsilla pharingea) a garat orri szakaszában, szájpadmandula (tonsilla palatina) a torok oldalfalán lévő redők között található, ez nyitott szájban látható, nyelvmandula (tonsilla lingualis) a nyelvgyök állományába beágyazva helyezkedik el. A mandulák azzal, hogy lymphocitákat termelnek, fontos szerepet játszanak a szervezet immunvédekezésében.Ezen kívül lényeges még az a védő szerep, melyet a mandulák a légző illetve az emésztőrendszer bejáratánál biztosítanak.
A nyirok (lympha)
A nyirok a nagy vérkör hajszálérhálózatának területén képződő folyadék, amely a vérplazmából származik. A nyirokérrendszerben áramló színtelen, enyhén lúgos vegyhatású (pH: 7.4) testfolyadék. Változó mennyiségű zsírt tartalmaz a táplálkozástól függően. A nyirok pontos mennyisége nem ismert. Naponta kb 1-2 liter nyirok áramlik a nyirokereken keresztül a vérbe. A nyirok folyékony, sejtes állományból áll. Folyékony állománya a nyirokplazma. A nyirok kizárólagos alakos eleme a nyiroksejt (lymphocyta). A nyiroksejtek száma nem állandó. Normális körülmények között a nyirokképződés és a nyirokelvezetés egyensúlyban van. A nyiroktermelődés mértékét különböző tényezők befolyásolják. A nyirok termelődése fokozódik, ha a kapillárisokban nő a vérnyomás, a kapillárisfal áteresztő képessége fokozódik, csökken a plazma fehérjetartalma – mivel ez az ozmózisnyomás csökkenését eredményezi – a szerv működése fokozódik.
A nyirokrendszer élettana
- A nyiroknedv összeköttetést létesít a vér és a sejtek között. Mivel a hajszálerek a sejtek legnagyobb része nincs közvetlen szomszédságban, az anyagcsere a sejtek táplálkozása érdekében a szükséges kapcsolatot a nyirok biztosítja.
- A nyirokedények a véredén kapillárisokból kiváló szövetnedv egy részét visszavezetik a véredényrendszerbe.
- A nyirokcsomók a nyirokba, ezen keresztül a vérbe állandóan fiatal lymphocytákat juttatnak.
- A nyirokcsomók fagocitózis által szűrik a nyirkot és közvetve a vért is a baktériumoktól, más idegen szerves szervetlen anyagoktól.
- A nyirokcsomóknak fontos szerepe van a baktériumtoxinok, valamint más mérgező anyagcsere termékek méregtelenítési folyamataiban.
- A bélbolyhok centrális nyirokhasadékaiban összegyűlő chylus a felszívódott tápanyagok egy részét, különösen a zsírokat a nyirokereken keresztül a véredényrendszerbe juttatja.
A nyiroködéma kialakulása
Nyirokrendszer
Normális körülmények között a nyirokképződés és a nyirokelvezetés egyensúlyban van. Az immunrendszer kifogástalan működése nagyrészt a nyirokérrendszertől függ. Naponta 2-4 liter felesleges víz, fehérje, elhalt sejt, idegentest és zsír kerül kivezetésre a kötőszövetből.
Ha ez a szűrőfunkció korlátokba ütközik, a szervezet nem tud megszabadulni ezektől a felhalmozódott salakanyagoktól, az immunrendszer nem képes tartósan ellenállni a terhelésnek, gyakoriak lesznek a visszatérő fertőzések. Következtében az immunrendszer legyengül és sérülékennyé válik.
Ha az erek nem tudják a szövetközti folyadékból létrejövő nyirkot elszállítani, tartós nyirokvizenyő alakulhat ki.
Ödéma (vizenyő)
Kóros folyadékmennyiség felszaporodása a sejtek között a test szöveteiben illetve valamely testüregben, amit gyulladás, vénás vagy a nyirokkeringés akadályozottsága vagy túlterhelése, szívelégtelenség illetve veseműködési probléma okoz. Leggyakoribb előfordulási helye a bőr alatti laza kötőszövet.
Megoldás rá a nyiroködéma mentesítő kezelés, nyirokdrenálás. Célja a nyirok és a vénás keringési rendszer karbantartása a felgyülemlett ödémák kiürítése, elvezetése.
MI OKOZHAT NYIROKÖDÉMÁT?
Néha veleszületett nyirokérhiány. Sok nőnek a menstruációs ciklussal összefüggő átmeneti ödéma okoz problémát vagy a zsírszövet és a nyirokerek jóindulatú, de kellemetlen elváltozása. Nekik a karcsú derekuk ellenére a lábuk ödémás, vastag és ezt fogyókúra sem szünteti meg. Mi okozhat másodlagos nyiroködémát? Például nyirokcsomó, nyirokér sérülése, gyulladása vagy betegség miatti eltávolítása. Emlőműtét után is kialakulhat. Ilyenkor a nyirokcsomóhoz tartozó gyűjtőterület valamint az érintett oldali végtag nyirokkeringése lassul, és nyiroködéma alakulhat ki. Az emlő daganatos megbetegedése a nyirokereket, nyirokcsomókat is érintheti. Műtét során a betegség stádiumától függően távolítanak el a mellből, az izomzatból, a mell környéki és hónalji nyirokcsomókból. Ha csak egy nyirokcsomót is kivesznek, főleg a hónaljból, figyelni kell a nyiroködéma megelőzésére, mert a nyirokkeringés már nem száz százalékos és a műtéti heg is akadályozza az elfolyást. Gyulladás, vérömleny, sugárkezelés is megterheli a nyirokkeringést.
NYIROKÖDÉMA DIAGNÓZIS: duzzanat esetén elsősorban a beteg kikérdezésével, korábbi betegségek, előzmények és műtétek megismerésével, betegvizsgálattal, az ödéma megtapintásával állapítom meg.
HOGYAN LEHET KEZELNI EZT A FAJTA ÖDÉMÁT
MEGELŐZÉSE
MEGOLDÁS
A nyirokmasszázs hatásai
Hat az immunrendszerre
megkülönböztetünk sejtes un. humoralis immunvédekezést. A sejtes védekezésben részt vesznek: lymphocyták, plazmasejtek, phagocyták, macrphagok. A humorális védekezésben a fehérje gammaglobulinja az ellenanyag. Amikor nyirokdrenázst végzünk, a folyadékegyensúly normalizálódása által a védekezés is hatékonyabbá válik. -Hat a vérerek és nyirokerek simaizomzatára: a vérerek simaizmaira tonizálóan hat, contractio jön létre, a páciens elsápad. Ezáltal a kapillárisok visszaszívó hatása nő, a szövet kitisztul. A nyirokerek körkörös izmai önállóan működnek, pumpaszerűen. Ha valami miatt zavar keletkezik, a manuális nyirokdrenázzsal ezt helyreállíthatjuk.
Drenázs (drainage) hatás
folyadék-váladékelvesztés, víztelenítés. A nyirokdrenázs alkalmazásakor a kötőszöveti folyadékra hatunk. A vérnél visszaszívás történik, a nyiroknál továbbtolás, elmozdítás.
Hatása a kötőszövetre
a kötőszövet alapállománya tartalmaz: mukopolysacharidokat, hyaluronsavat, fehérjéket. Ebbe az alapállományba ágyazódnak be collagen és elastikus rostok, idegvégződések, kötőszöveti sejtek és kapillárisok. Ez a szövet folyékony, egyszer sol (kolloid oldat), egyszer gél (kocsonyás kolloid rendszer) állapotú. A nyirokdrenázs hatására a szövet sol állapotú lesz a drenázs hatás által a kis molekulájú anyagok a víz a vérrendszerbe kerül ( sol állapotban a molekulák könnyen mozdíthatók). A nyirokerek izgatása, ingerlése miatt a nagy molekulájú anyagokat eltávolítjuk a kötőszövetből. Ilyen anyagok (méretük miatt csak a nyirokrendszer által szállíthatók el): fehérjék, sejtek, vírusok, baktériumok, toxinok, salakanyagok.
Hat az idegrendszerre
a vegetatív idegrendszerben aktivizálja a paraszimpatikus részt, a páciens nyugodt, álmos lesz. Hat a reflexekre és a fájdalomérző reflex pályákra. A jól kivitelezett nyirokdrenázzsal a védekező, gátló sejteket aktivizáljuk, ingereljük, amelyeknek az a feladatuk, hogy a fájdalomérzetet csökkentsék. Ennek magyarázata: a fájdalomingert egy bizonyos receptor felveszi, majd több átkapcsolási helyen keresztül az inger a központi idegrendszerhez jut. A neuron továbbítja az ingerületet az un. védekező-gátló sejthez.
Hat a reflexekre és a fájdalomérző reflex pályákra
A jól kivitelezett nyirokdrenázzsal a védekező, gátló sejteket aktivizáljuk, ingereljük, amelyeknek az a feladatuk, hogy a fájdalomérzetet csökkentsék.
Anticellulit kezelés
a nők 95%-nak okoz gondot. Nemcsak túlsúlyos, vagy időskorúakra jellemző, hanem vékony fiatal nőknél is gyakori. Ennek oka, kevés és nem megfelelő mozgásfajta, stressz, öröklődés, hormonális tényezők, fogamzásgátló, a táplálékkal bevitt “rossz üzemanyag”. Ezzel a különleges masszázs technikával és eszközökkel, a szövetek között rendellenesen felhalmozódott zsír, toxin, testfolyadék és egyéb méreganyagok kivezetése történik.Ekkor anti-cellulit masszázsolajjal serkentjük a vér, és nyirokkeringést, ami útján mindez távozik a beleken és a vesén keresztül.
Hat a vérerek és nyirokerek simaizomzatára
A vérerek simaizmaira tonizálóan hat, contractio jön létre, a páciens elsápad. Ezáltal a kapillárisok visszaszívó hatása nő, a szövet kitisztul.
Ajánlom
… prevenciós, egészségmegőrző célzattal • Fogamzásgátlót szedő nőknek • Klimaxban levő nőknek • Premenstruációs-szindróma enyhítésére, feszültség csökkentésére • Krónikus légúti fertőzések esetén: nátha, megfázás, arc-, orrmelléküregek betegségeinél • Szénanátha enyhítésére • Legyengült immunrendszer aktiválására • Hatásos fejfájás, migrén esetén • Arc- és egyéb ödémák csökkentésére • Puffadás, székrekedés megszüntetésére • Cellulitisz, narancsbőr csökkentésére • Alsó lábszáron kialakuló ödémák csökkentésére • Lelki, fizikai trauma enyhítésére • Stressz, alvászavar, koncentráció zavar oldására • Magas vérnyomás csökkentésére • Termékenység fokozására • Betegség utáni felépülés segítésére
Hegyközi Emese
DR. VODDER-FÉLE NYIROKMASSZÁZS
Két életed van. Az egyik a masszázsom előtti, a másik a masszázsom utáni. Fedezd fel, melyik a jobb számodra!